Meydan Sağlık Kurumlarında tüm sünnet operasyonları ağrısız, ameliyatsız olacak şekilde çocuğun sağlık durumuna göre lokal veya genel anestezi ile uzman ve deneyimli cerrahlarımız tarafından yapılmaktadır.

 

Sünnet öncesi dikkat edilecek hususlardan bazıları: Kundak ve bezli çocuklarda bölgenin yıkanmış ve temizlenmiş olması yeterlidir. Konuşan veya okula giden çocuklarda sünnet hakkında olumsuz hikayeler çocuklara anlatılmamalı, şaka bile olsa abartılı, aslı olmayan anlatımlardan kaçınılmalıdır.

Sünnet her kişiye her mevsimde ve yaşta yapılabildiğı gibi yeni doğanlarda veya ilkokula başlamadan önce yapılması daha uygundur. Sünnetin ülkemizde daha çok yaz aylarında yapılması gelenek halindedir. Eğer çocuk okula gitmiyorsa ve sosyal gerekçeler yoksa kış-sonbahar ilkbahar aylarında daha serin bir ortamda sünnet yapılmalıdır. Sünnet mutlaka uzman tarafından yapılmalıdır.

Çocuklar genelde ağrı duymasalar da huzursuz olabilirler. Bu huzursuzluklar genellikle kendisine daha önce anlatılan olumsuz hikayeler, yabancı bir ortam, kollarının ve ayaklarının tutulması gibi nedenlerle oluşan korkulardır. Bu huzursuzluk sünnet esnasında bazen kısa sürmekte, bazen de sünnet boyunca ve sünnetten sonrada devam etmektedir.

Sünnet sonucu oluşan istenmeyen sonuçlar ise en çok çocuğu, ailesini ve doktoru korkutan sünnet sonu kanamalarıdır. Burada dikkat edilmesi gereken hususlar ise, sünnet yapılacak çocukta bir kanama bozukluğu varmı yokmu öncelikle onu araştırmaktır. İkinci önemli hususta sünnet esnasında kanama kontrolünü iyi yapmaktır. Bu her iki durumda doktoru veya sünnet yapanı yakından ilgilendirmektedir. Diğer bazı istenmeyen durumlar ise, sünnet derisinin fazla bırakılması, simetrik olarak sünnet yapılmaması hususudur.

Bu durumlarda erken yapışmalar, yamukluk ve eğrilikler söz konusu olabilir. Böyle sonuçların olmaması için sünneti yetkili bir kişinin yapması gerekir, çünkü; sünnet mutlaka uzman tarafından zaman ayrılarak dikkatli bir şekilde yapılması gereken bir işlemdir. Toplu sünnetlerden ziyade aceleye getirilmeden uzmanlar tarafından yapılan sünnetler tercih edilmelidir.